W Akademii Ruchu Funkcjonalnego w ramach Praktyki NEI KUNG pracujemy z wieloma różnymi systemami ćwiczeń, łącząc ich najlepsze działania w jedna całość w celu wszechstronnego wzmacniania organizmu, budowania elastyczności ciała i miękkości ruchu oraz sprawności zdrowotnej w codziennym funkcjonowaniu.

Uczymy się takiego ruchu , żeby siła, miękkość, dynamika, elastyczność i sprężystość ciała w sposób harmonijny tworzyły ten ruch i w nim wzajemnie wspierały się, przy pełnym udziale naszej świadomości. Taki ruch możemy określić jako ruch funkcjonalny, gdyż aktywizuje wszystkie funkcje życiowe organizmu.

Tai Ki Kung - to wszechstronny i bogaty system będący źródłem dzisiejszych form Tai Chi. Ćwiczenia Tai Ki Kung polecane są każdemu kto pragnie odbudować swoje zdrowie, wzmocnić organizm, usprawnić i przywrócić jego naturalne funkcjonowanie. To system wzmacniający dostępny dla wszystkich, niezależnie od wieku i stanu zdrowia. Ćwiczenia wzmacniają stawy, mięśnie, ścięgna, regulują pracę serca, układu oddechowego oraz organów wewnętrznych, wzmacniają witalność. Jest to najstarszy znany system Praktyki ćwiczeń wewnętrznych. Forma Ojca została opracowana przez Mistrza Mak Zi kilka tys. lat temu, i do dzisiaj jest przekazywana z pokolenia na pokolenie w rodzinie Mistrza dr. Ming Wonga. W ramach tego systemu Praktykujemy:
,,Formę Ojca" - Wielki Chi Kung w tym 2 komponenty : 9 małych Niebios - praca z 9 grupami stawów oraz Praktyka Pozycji,
,,Forma Matki" - forma ekspresji bardzo Starego Tai Ki, której źródłem jest wcześniej Praktykowana Forma Ojca.

Ćwiczenia Tai Chi Chuan - ćwiczenia Tai Chi Chuan służą wypracowaniu rozluźnienia i wewnętrznego spokoju, łagodnie wzmacniają organizm, przywracają harmonię i równowagę ciała i umysłu. Spokojne, ale głębokie i obniżone pozycje w ruchu sprzyjają odbudowie wewnętrznej energii (żywotności - siły życia). Zawsze w programie zajęć jest 10 ćwiczeń gimnastyki zdrowia lub sesja ćwiczeń rozgrzewających cały organizm w tym stawy. Nasza Praktyka obejmuje różne systemy Tai Chi, w tym kompleksową Praktykę stylu Yang z Yongnian, pełną Praktykę Stylu Kija Tai Chi z Zhao Bao rodziny He, Praktykę starego stylu Tai Chi San Fung z Wu Dang, oraz Praktykę Tai Chi stylu Chen. 
W ramach tego systemu Praktykujemy :
,,Praktykę systemu 108 Form Tai Chi Chuan Yang z Yongnian" w aspekcie na dwie strony wraz z ćwiczeniami przygotowującymi,
Praktykę ,,108 Form Tai Chi Chuan stylu San Feng z Wu Dang",
Pełną Praktykę ,,56 Form Kija Tai Chi Chuan Rodziny He z ZhaoBao" wraz z ćwiczeniami wprowadzającymi i wzmacniającymi z tego systemu,
Praktykę ,,44 Form Partnerskich Tai Chi Chuan Rodziny Yang" - prowadzący Główny Instruktor Akademii Zdzisław Gudojć
System ,,Lao Jia Yi Lu Długa Forma stylu Chen Tai Chi Chuan z przekazu mistrza Chen Xiaowanga - prowadzący instruktor Akademii - Jacek Sępkowski.
Różnorodne ćwiczenia ogólnorozwojowe i usprawniające na bazie naszej całej Praktyki - prowadzący Instruktor Akademii Andrzej Wasilak

Ćwiczenia wzmacniające wg systemu Hatha Yogi - Hatha znaczy siła. Hatha joga wzmacnia oprócz całego ciała także wytrwałość i dyscyplinę w swojej Praktyce. W tym systemie ćwiczeń praca z ciałem jest punktem wyjściowym do pracy nad sobą. Praktyka ćwiczeń wzmacniających opartych na systemie hatha jogi wg Szkoły Iyengara opiera się na ćwiczeniu asan, czyli pozycji, których celem jest uelastycznienie, wzmocnienie i oczyszczenie ciała, a także uspokojenie umysłu. Jednym z najbardziej istotnych oddziaływań tych ćwiczeń oprócz wszechstronnego wzmocnienia jest oczyszczenie organizmu. Obok systemów Tai Chi jest to najbardziej wszechstronny i bezpieczny system ćwiczeń wzmacniających.  Od 2017 r także prowadzone są ćwiczenia Yogi Paleo. Prowadzący instruktor Akademii - Krystyna Elert.

Ćwiczenia systemu Pilates m.in. wzmacniają kręgosłup, poprawiają postawę ciała i pozwalają wyrzeźbić smukłą sylwetkę bez forsownego wysiłku. Pilates bardzo dobrze służy dla osób, które chcą wrócić do zdrowia po przebytych kontuzjach. Jest najbezpieczniejszym i najlepszym systemem rehabilitacji po przebytych urazach i chorobach,  System ćwiczeń Pilates wg BBPilatesSchool pozwala zyskać świadomość, siłę, elastyczność i harmonię własnego ciała. Pilates zwiększa siłę mięśni niemalże całego ciała, a w szczególności mięśni brzucha, ponieważ pilates właśnie mięśnie tej części ciała stawia w centrum zainteresowania, a także pleców i pośladków. Ponadto wzmacnia mięśnie dna miednicy, mięśnie stabilizujące i podpierające kręgosłup oraz inne mięśnie, dzięki którym pozycja kręgosłupa jest stabilna. Ćwiczenia poprawiają stabilność kręgosłupa, a także pomagają w korekcji połączeń między kością biodrową a kręgosłupem. Dzięki temu sylwetka jest wyprostowana i bardziej stabilna. Ćwiczącym pilates nie dokuczają bóle pleców. Łączą w sobie jogę, balet oraz ćwiczenia napinające mięśnie, które wzmacniają i uelastyczniają mięśnie, ale nie prowadzą do ich nadmiernego rozbudowania. Prowadzący instruktor Akademii - Krystyna Elert.

Ćwiczenia kardio - różne wszechstronne ćwiczenia wzmacniające kondycje układów krążenia i oddechowego oraz kształtujące sylwetkę, budujące siłę i sprawność. Jest to trening kondycji układu krążenia i oddechowego oparty o 3-4 interwałowe sesje ze skakanką oraz dwie - trzy sesje różnorodnych ćwiczeń wzmacniających i kształtujących wytrzymałość wysiłkową oraz sprawność kondycyjną. Wszystko jest zbilansowane i połączone w jedną całość. Ponadto w ramach tego systemu ćwiczymy sesję ćwiczeń koordynacji oddechu i ruchu, oraz ćwiczeń aerobowych wzmacniającej wydolność oddechową i kondycje oddechową oraz dotlenienie mięśni. Prowadzący Główny Instruktor Akademii - Zdzisław Gudojć.

Ćwiczenia gimnastyki Paleo i gimnastyki funkcjonalnej - wszechstronny i różnorodny system gimnastyki naturalnej, ruchu jaki był obecny w życiu ludzi żyjących w warunkach kształtowanych całkowicie przez naturę, a nie jak dzisiaj w większej mierze przez cywilizację. Jest to powrót do źródeł funkcjonowania człowieka pierwotnego w tym opartego na obserwacji ruchu zwierząt. Ruch wszechstronnie wzmacniający kondycję ciała, sprawność i elastyczność. Ten system ćwiczeń bardzo dobrze wzmacnia cały organizm, adaptuje do wszechstronnego ruchu i pozwala odbudować zdrowie, sprawność i siłę biologiczna oraz zachować je na długie lata życia. Jest systemem realizującym jak najbliżej założenia różnorodności funkcjonalnej o której można dowiedzieć się więcej w zakładce Artykuły. W ramach tego systemu ćwiczymy :
Gimnastykę Ruchu Naturalnego wg szkoły Alvaro Romano,
Gimnastykę Ruchu Prymitywnego wg Szkoły Emilio Torano, 
Gimnastykę Funkcjonalną opartą na dwóch powyższych systemach,
Ćwiczenia Universum - zestaw 7 najbardziej istotnych i elementarnych ćwiczeń wzmacniających konstrukcję ciała,
10 Ćwiczeń Gimnastyki Zdrowia - powyższy system zajęć prowadzi Główny Instruktor Akademii - Zdzisław Gudojć.

Praktykujemy ćwiczenia budowania siły i kształtowania sylwetki. Ćwiczenia z różnymi  obciążnikami (hantelki, kettle - gruszki, santdbaki - wałki) , budujące siłę funkcjonalną, a nie kulturystyczną, łączące w sobie ćwiczenia izolowane i hybrydowe w jednej sesji. Dzięki tym ćwiczeniom jest wzmacniana siła wewnętrzna - funkcjonalna najbardziej ważnych grup mięśni, przede wszystkim mięśni strukturalnych, odpowiedzialnych za stan naszych narządów , struktury ciała i i jego prawidłowej pozycji, są to ćwiczenia  bez takich obciążeń jak na siłowniach. W programie są już opracowane ćwiczenia z małymi ciężarkami wg programu Głównego Instruktora Akademii, a w opracowaniu są ćwiczenia z bezpieczną skórzaną gruszką dla Pań i Panów (odpowiednik kettla) oraz wałkiem dwuręcznym (odpowiednik sandbaka), a potem jeszcze z taśmami TRX - opracowane ćwiczenia z ciężarkami są dedykowane dla wszystkich i można je pobrać na stronie Akademii w zakładce Artykuły. Są tam do pobrania także ćwiczenia gimnastyki funkcjonalnej i inne.
                                                                                                                                                                                                                                         Główny Instruktor Akademii Zdzisław Gudojć